Корзина
97 отзывов
Надежный продавец Prom.ua
Актуальність цін просимо уточняти перед замовленням!  
+380442210049
+380962534555
Светотехническая компания LEDUS
Корзина

Навіщо потрібне фітоосвітлення?

Навіщо потрібне фітосвітло?

Для процесу фотосинтезу, в результаті якого в клітинах рослин утворюються органічні речовини з вуглекислого газу і води з виділенням кисню, необхідне світло.

Виділений при фотосинтезі кисень надходить в атмосферу. У верхніх шарах атмосфери з кисню утворюється озон. Озоновий екран захищає поверхню Землі від жорсткого ультрафіолетового випромінювання, що зробило можливим вихід живих організмів на сушу. Кисень необхідний для дихання рослин і тварин.

Фотосинтез може відбуватися як під дією штучного світла, так і сонячного. Як правило, в природі рослини інтенсивно «працюють» у весняно-літній період, коли необхідного сонячного світла багато. Восени світла менше, день коротшає, листя спочатку жовтіють, а потім опадають. Але варто з'явитися весняному теплому сонцю, як зелене листя знову з'являється і зелені «фабрики» знову відновлять свою роботу, щоб давати такий необхідний для життя кисень, а також безліч інших поживних речовин.

Рослина поглинає світло за допомогою зеленої речовини, яка називається хлорофіл. Хлорофіл міститься в хлоропластах, які знаходяться в стеблах або плодах. Особливо велика їх кількість в листі, тому що через свою дуже пласку структуру листок може притягнути багато світла, відповідно, отримати набагато більше енергії для процесу фотосинтезу.

Після поглинання хлорофіл знаходиться в збудженому стані і передає енергію іншим молекулам організму рослини, особливо тим, які безпосередньо беруть участь у фотосинтезі. Другий етап процесу фотосинтезу проходить вже без обов'язкової участі світла і полягає в отриманні хімічного зв'язку з участю вуглекислого газу, одержуваного з повітря і води. На даній стадії синтезуються різні дуже корисні для життєдіяльності речовини - такі, як крохмаль і глюкоза.

Ці органічні речовини використовують самі рослини для харчування різних його частин, а також для підтримки нормальної життєдіяльності. Крім того, ці речовини також отримують і тварини, харчуючись рослинами. Люди теж отримують ці речовини, вживаючи в їжу продукти тваринного і рослинного походження.

Хоча в абсолютній більшості випадків фотосинтез протікає під впливом сонячного світла, в ньому також може брати участь і штучне освітлення. Штучне освітлення для рослин і називають фітосвітлом.

Саме світло регулює і терміни цвітіння, і терміни плодоношення.

Залежно від світлосприйняття розрізняють три групи рослин:

  • світлолюбиві:оптимальний розвиток рослин з цієї групи можливий тільки при хорошому освітленні, в тіні вони марніють і не формують достатню вегетативну масу. Більшість городніх культур належить саме до світлолюбивих рослин.
  • тіньовитривалі:
  • рослини з цієї групи можуть жити і в півтіні, але краще все-таки відчувають себе на світлі. У тіньовитривалих рослин не так інтенсивно проходить фотосинтез. Деякі знайомі нам городні культури відносяться якраз до групи тіньовитривалих рослин. Наприклад, огірок, кабачок, салат.
  • тіньолюбиві:
  • цим рослинам для нормального розвитку наявність хорошого освітлення не обов'язкова, і навіть шкідлива. На сонячному світлі вони почуваються пригнічено. До цієї групи належать всі водорості, мохи, лишайники, папороті.
  • Крім того, по довжині світлового дня рослина орієнтується, переходити йому в фазу цвітіння, або ще зарано (так звана «фотоперіодична реакція»).

Розрізняють рослини:

короткого світлового дня:
рослинам з цієї групи для переходу до цвітіння потрібно 12-годинний світловий день і менше (!), такі в наших широтах цвітуть навесні і восени. Як, наприклад, хризантеми.
довгого світлового дня:
їм для цвітіння необхідний 12-годинний і більш (!) світловий день. До них, наприклад, відносяться картопля, морква і багато інших, квітучі влітку.
нейтрального світлового дня:
цим рослинам не настільки важлива тривалість світлового дня для переходу до цвітіння.
Є рослини настільки чутливі до цієї самої довжини світлового дня, що при найменшому зсуві в ту чи іншу сторону - цвітіння не наступає. При 22,5 градусах блекота зацвіте тільки при тривалості світлового дня 10 год 20 хв. Якщо на 20 хв менше, то при тій же температурі - цвітіння не відбудеться.

Як бачимо, світло в життя рослин грає важливу роль. Всі ці особливості рослин в цілому, і кожного конкретного виду окремо, рослинникам необхідно враховувати і для отримання хороших урожаїв, і для складання класних квіткових композицій на своєму квітнику.

Що ж таке спектр світла і як він впливає на розвиток рослин?

Сонячне світло не є однорідним, якщо розглядати його спектральний склад. Світло сонця - це промені, які мають різну довжину хвилі. Таким чином, світло - це частинка спектру електромагнітних хвиль, яку людина може бачити. При цьому розрізняти людські очі здатні область електромагнітного спектру, яка перебуває в проміжку приблизно від 400 до 700 нанометрів.

Однак для того, щоб рослина розвивалася оптимально, важливо не тільки наявність світлової енергії, а й спектр світла, а також, як ми вже показали вище, тривалість світлового періоду, коли рослина не спить, і темного періоду, коли вона відпочиває.

У короткоденних представників флори (до них відносяться деякі тропічні, субтропічні особини) червоне світло загальмує цвітіння, але у довгоденних представників, які ростуть в помірному кліматі, навпаки, буде його стимулювати. Щоб досягнути протилежного ефекту, вирощувати рослину доведеться під впливом далекого червоного світла.

Щоб однаково стимулювати цвітіння короткоденних і нейтральних рослин, необхідно одночасно впливати на них променями синього і червоного кольору з довжиною хвилі від 640 до 680 нм. Варто збільшити довжину до 710 нм - цвітіння активізується у нейтральних і довгоденних особин.

Прискорити цвітіння і плодоношення деяких рослин можна, впливаючи променями оранжевого, зеленого, жовтого кольорів. За поглинання такого світла відповідають антоціани - барвники різного кольору, що входять до складу клітинного соку. Вони якраз визначають остаточне забарвлення плодів і квітів рослин.

Але в житті рослин найбільш важливе значення має фізіологічно активна і фотосинтетична активна радіація (ФАР).

Тому правильніше буде говорити про діапазон використовуваного світла, при цьому спектри 430 - 460 нм для синього і 640 - 660 нм для червоного світла можна вважати цілком придатними для вирощування більшості рослин. Для практичного застосування світлодіодних фітоламп і фітосвітильників значно важливіше правильне співвідношення червоного і синього спектрів, тому що саме це співвідношення формує розвиток рослин.

Синє світло з довжинами хвиль 430 - 460 нм необхідне для вегетативної стадії зростання, в цілому сприяючи зміцненню рослин, розвитку кореневої системи, стебла, листя. Для початку розвитку рослини, безумовно, синє світло має більше значення, ніж червоне. При нестачі в спектрі синього світла рослини почнуть рано витягуватися, матимуть слабке стебло з довгими міжвузлями. При цьому на цій фазі росту фотоперіод, тобто час і ритм освітленості, не має великого значення - головне, щоб рослині вистачало світла для власного розвитку, тобто, можна підсвічувати практично 24 години на добу.

Червоне світло необхідний рослинам для цвітіння і плодоношення. Як тільки рослина визначає, що у освітленні преважає червоне світло, це стає сигналом до прискореного зростання, розвитку і цвітіння. Велика кількість далекого червоного світла (> 710 нм) в спектрі в природі виникає при затіненні рослин і еволюційно у відповідь на розвиток конкурентів рослини починали бурхливий ріст і плодоношення. Для цієї фази розвитку рослин стає важливий фотоперіодизм, для кожного виду рослини він свій, частіше 12 - 16 годин. Важливо для активації цвітіння і плодоношення створювати добовий ритм, близький до природного для даної рослини, з достатньою кількістю енергії світла.

Залежно від того, що вашим рослинам необхідно, яку фазу росту і розвитку ви хочете підсвічувати, ви можете обрати відповідні світильники. При правильному використанні світлодіодних фітосвітильників, за рахунок можливості ефективно впливати на різні фази розвитку рослин, можна в будь-який час року, незалежно від природного освітлення, отримувати прогнозований результат.

На сьогоднішній день існують спеціальні світлодіодні фітосвітильники, здатні створити оптимальний спектральний склад і відмінне світлорозподілення і передачу кольору.

Саме такими світильниками є фітосвітильники спеціально підібрані і протестовані компанією "LEDUS", побудовані на базі повноспектральних фітосветодіодов (Full Spectrum), що складаються з двох кристалів синього і червоного світла, покритих люмінофором. Візуально світильники можуть світити чистим білим світлом або рожево-фіолетовим світлом, але в спектрі мають два піки: у синій зоні - в районі 445 нм і в червоній зоні - в районі 660 нм, найбільш важливими для фотосинтезу рослин, в співвідношенні 1:3,45, що є універсальним для всіх стадій розвитку рослин. Крім того, чисте біле світло, по спектру наближене до сонячного, не створює дискомфорту для ока людини, а також точно передає колір декоративних рослин і квітів.

А також світильники і лампи для рослин з двома спектрами світіння, Синім 445нм і Червоним 660нм в співвідношенні 1:2 або 2:4 що найбільше підходить для раннього розвитку рослин і періоду набирання зеленої масси.